Ptáte se

Často kladené dotazy

ohledně vašeho zdravotního stavu, návštěvy ordinace, pracovní prohlídce

Přijímáte nové pacienty ?

Bohužel, z kapacitních důvodů momentálně nové pacienty nepřijímáme.
Děkujeme za pochopení

Jaké jsou ordinační hodiny ?

Ordinační hodiny

Pondělí
7.30-9.30 BEZ OBJEDNÁVKY
9.30-13:00 OBJEDNANÍ

Úterý
7.30-9.30 BEZ OBJEDNÁVKY
9.30-12.30 OBJEDNANÍ

Středa
8.00 – 12.30 OBJEDNANÍ
13.00 – 15.00 BEZ OBJEDNÁVKY
15.00 – 18.00 OBJEDNANÍ

Čtvrtek
7.30-9.30 BEZ OBJEDNÁVKY
9.30-12.30 OBJEDNANÍ

Pátek
7.30-9.30 BEZ OBJEDNÁVKY
9.30-12.30 OBJEDNANÍ

Jaké jsou vaše smluvní pojišťovny ?

111 Všeobecná zdravotní pojišťovna
201 Vojenská zdravotní pojišťovna
205 Průmyslová zdravotní pojišťovna
207 Oborová zdravotní pojišťovna
211 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra
213 Revírní bratrská pokladna
 
Nepojištěné pacienty nebo klienty jiných pojišťoven ošetřujeme za přímou úhradu dle provedených výkonů a vyšetření.

Co dělat, když mám podezření na nákazu COVID-19 nebo když mi vyšel pozitivní antigenní test na COVID-19?

Pokud se u vás objevily příznaky akutního respiračního onemocnění a máte podezření, že by se mohlo jednat o COVID-19, je třeba vždy telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře. Tak tomu je i v případě pozitivního antigenního testu. Nákazu je potřeba potvrdit PCR-testem, na který vám lékař vystaví žádanku. V případě, že PCR-test vyjde pozitivní (výsledek vám přijde SMSkou do 48 hodin) je vaší povinností být v izolaci po dobu minimálně 7 dní od provedení PCR testu. Izolaci můžete ukončit, pokud uplynulo 7 dnů od odběru vzorku a 2 dny nemáte žádné příznaky nákazy. Pozitivitu PCR-testu neprodleně oznamte praktickému lékaři, který vám v případě potřeby vystaví neschopenku.
V případě lehkého průběhu doporučujeme dodržovat klidový režim, hodně odpočívejte, dodržujte dostatečný pitný režim alespoň (1,5-2 litry tekutin), jezte dostatek ovoce a zeleniny, podpořte imunitu vitamíny a minerály (vit C, D, zinek), při vysokých teplotách užívejte paracetamol nebo ibuprofen. Pokud horečka neustupuje ani po několika dnech, kontaktujte svého lékaře. V případě suchého kašle můžete užít např. Stoptussin, naopak při produktivním kašli podpoříte vykašláváním mukolytiky, např. Erdomed, ACC long.
Pokud se váš stav zhorší, hůře se vám dýchá, máte vysoké horečky nad 38°C, ihned kontaktujte svého praktického lékaře nebo volejte link 155!
Přibližně každý třetí nemocný má dlouhodobé potíže, tzv. postcovidový syndrom nebo long covid. Především se jedná o potíže nervové a psychické – únava, poruchy spánku, poruchy soustředění, pozornosti, paměti, nálady, bolesti hlavy, při předchozích potížích s plícemi a dýcháním přetrvávající dušnost, hlavně při vyšší námaze a kašel. Pokud máte nějaké dlouhodobé příznaky, kontaktujte svého praktického lékaře, který vám vystaví žádanku na vyšetření u specialisty na tyto přetrvávající potíže po prodělání nemoci covid-19.
Více informací naleznete na stránkách COVID portálu https://covid.gov.cz/situace/onemocneni-covid-19

Co dělat, když mě bolí břicho?

Trápí vás bolesti břicha a nevíte si rady? Bolesti břicha mohou mít řadu příčin a je třeba zdůraznit, že není bolest jako bolest. V rámci rozhodování, zda se jedná o závažnou situaci, pro kterou je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, či se jedná pouze o „prkotinu“, hraje významnou roli především rychlost vzniku, charakter lokalizace dané bolesti.
Lehká jednorázová bolest břicha, která se objeví po dietní chybě, jako je mastné a tučné jídlo, nebo po bujarém večírku, kde alkohol tekl proudem, je většinou lehce zvládnutelná svépomoci. K úlevě může pomoci řada volně prodejných léků. Při pálení žáhy pomůže nějaké antacidum (např. Rennie), při nadýmání např. Espumisan, při průjmech např. Imodium, aktivní uhlí, Smecta. Při silnějších bolestech užijte Ibuprofen.
Pokud se ale bolesti objevují po jídle pravidelně, příčinou by mohl být žaludeční vřed, a v takovém případě je potřeba navštívit lékaře.
Pozor! Náhle vzniklá bolest (během pár hodin) z plného zdraví, která je velmi silná a která může být doprovázena nevolnosti až zvracením, zrychleným tepem nebo ztvrdnutím břišní stěny, může být velice urgentní stav, označovaný jako náhlá příhoda břišní. Může se jednat o velice závažnou až život ohrožující situaci a v takovém případě není na místě otálet a co nejrychleji kontaktujte svého lékaře, nebo jeďte rovnou na urgentní příjem.
Také ale pravidelné a dlouhodobé bolesti, zvlášť když jsou doprovázené křečemi, změnou stolice (ať už v podobě průjmů či zácpy), nebo přítomnosti krve či hlenu ve stolici, mohou být důsledkem závažných onemocnění GIT. Mohlo by se jednat např. o Crohnovu nemoc, ulcerózní kolitidu nebo dokonce kolorektální karcinom. V takovýchto případech je vždy potřeba navštívit svého lékaře a provést patřičná vyšetření.
Na závěr je třeba zdůraznit, že banalizace bolestí břicha se nemusí vyplatit. V případě pochybností neváhejte kontaktovat svého lékaře a popište mu co nejpřesněji vaše problémy, jistě vám rád poradí.

Co dělat, když mě bolí v krku?

Pociťujete pálení či škrábání v krku, které je zvýrazněné během polykání? Ve většině případů se jedná o projev nachlazení nebo zánětu horních cest dýchacích (faryngitida, tonzilitida). Může se objevit v jakémkoliv ročním období, typicky na jaře a na podzim, a většinou doprovází různá infekční onemocnění. Nejčastěji se jedná o onemocnění virového původu, v některých případech bakteriálního, raritně i mykotického. Často je bolest doprovázena dalšími příznaky, jako je např. rýma, ucpaný nos, bolest hlavy, zvýšená teplota nebo kašel.
Pokud si jste vědomi, že jste v předchozích dnech prochladli, můžete si pomoci léky, které zmírní vaše příznaky. Na bolest v krku jsou vhodná léčiva s dezinfekčním, protizánětlivým a analgetický účinek, která vám nejenom uleví od bolesti, ale také působí proti nepřátelským mikroorganismům, které mohou být příčinou bolestí. Nejvhodnější jsou léčiva ve formě kloktadel, sprejů nebo pastilek, např. Strepfen, Strepsils, Jox. Pomoci může i inhalace nebo popíjení Vincentky. Vždy je také důležitý klidový režim, hodně odpočívejte, pijte dostatek tekutin a podpořte imunitu vitamíny. Jelikož se ve většině případů jedná o virové onemocnění, antibiotika tak v tomto případě nejsou účinná.
Pokud bolest trvá déle jak 3 dny, pokud vám ztěžuje dýchání nebo ji doprovází výrazné polykací obtíže, navštivte praktického lékaře.
Pokud vás bolí v krku, máte horečky, jste unavení a v krku pozorujete zarudlé, oteklé hrdlo se zvětšenými mandlemi, na kterých mohou být i bílé hnisavé čepy, pravděpodobně se jedná o anginu, neboli tonzilofaryngitida, bakteriální onemocnění způsobené Streptokokem. V tomto případě je třeba navštívit lékaře, který vás vyšetří, provede patřičné testy a případně zahájí antibiotickou terapii. Podobné příznaky ovšem může mít i infekční mononukleóza, která je naopak virového původu, a zde antibiotika nezabírají.
Výjimečně je příčinou bolesti nádorové onemocnění hrtanu nebo jícnu. Bolest se objevuje spíše až v pozdějších stádiích tohoto onemocnění. Bývá většinou lokalizována na jedné straně, může se projevovat jako pocity knedlíku v krku, může být přítomen i chrapot. Přidruženými příznaky nádorového onemocnění bývá také typicky dlouhotrvající únava a postupné jinak nevysvětlitelné hubnutí.

Co dělat, když mě kousne klíště?

Byl/a jste se projít ve svých volných chvílích po parku či lese a po příchodu domů, jste si všiml/a přítomnosti přisátého vetřelce, který si s drze pochutnává na vaší krvi? Není třeba hned panikařit, klíště si zvládnete vy nebo jiná ochotná osoba ve vaší blízkosti odstranit sám/a. Stačí se držet 5 kroků.
Místo s přisátým klíštětem vydezinfikujte.
Měkkou pinzetou či vatovou štětičkou uchopte klíště co nejblíže kůži a kývavými nenásilnými pohyby ho pomalu vyviklejte. Klíštětem netočit, mohli by dojít k odtržení hlavičky, která by zůstala v kůži a mohla by se zanítit.
Ihned po vyjmutí klíštěte znovu vydezinfikujte místo.
Klíště zlikvidujte. Vzhledem k tomu, že může být infikováno, klíště nejlépe zabalte do kousku papíru a na nehořlavém podkladu opatrně zapalte. Rozhodně se nesnažte klíště mechanicky rozdrtit, mohlo by tak dojít k přenosu infekce.
Několik dní až měsíc sledujte dané místo, zda-li se neobjeví nějaké kožní změny. V případě mírného zarudnutí či svědění můžete pro úlevu místo namazat Fenistilem, který je volně prodejný v lékárnách.
Obecně platí pravidlo čím dříve, tím lépe.“ Klíště je třeba odstranit co nejdříve po jeho objevení. Tím snížíte riziko přenosu možných infekčních onemocnění, jako je např. borelióza či klíšťová encefalitida.
Nejste si svým zdravotním stavem jistí a přemýšlíte nad návštěvou svého praktického lékaře? V jakých případech tak neprodleně učinit?
 Pokud se v místě přisátí klíštěte objeví zarudnutí větší jak 5cm, otok či bolest, které ani po pár dnech nemizí nebo se dokonce postupně zvětšuje.
Jste celkově unavení, máte teploty či chřipkové příznaky, které se objeví několik dní po přisátí klíštěte
v případě, že se v místě zarudnutí objeví centrální vyblednutí.
Nejlepší lék je prevence. Vzhledem k narůstajícímu počtu infikovaných klíšťat v ČR, doporučuji zvážit očkování proti klíšťové encefalitidě. V naší ordinaci vám rádi poskytneme potřebné informace a očkování provedeme.